تاریخ : ۱۳۹۸/۳/۲۱ ساعت : ۱۲:۰۴ کد خبر: ۴۰۷۶۱۴

بهمن بهزادی مدیرعامل پلی پروپیلن جم تاکید کرد:
تداوم صادرات و ارزآوری «جم پیلن»
سهام پلی پروپیلن جم در بورس عرضه و شرکت هم مشمول معافیت مالیات ده ساله تا سال ۱۴۰۷ است

با توجه به انجام موفقیت‌آمیز تعمیرات اساسی در آبان ماه سال 97 و تعویض قطعات در تمامی تجهیزات، قابلیت اطمینان آنها افزایش یافت. با این حال براساس مصرف گسترده قطعات موجود در انبار در دوره تعمیرات اساسی، خرید موارد مورد نظر واحدهای تعمیراتی در حال انجام است. همچنین با توجه به تهیه نقشه‌های سه بعدی از قطعات در طی تعمیرات اساسی، کمیته خودکفایی با حداکثر توان نسبت به فعال سازی فرآیند بومی‌سازی و ساخت قطعات در داخل کشور اقدام داشت. اگرچه شرایط تحریم‌ها، نگرانی‌هایی را برای برخی صنایع به وجود آورده است، موارد مذکور بخشی از دیدگاه‌های یکی از مدیران فعال صنعت پتروشیمی است که با اطمینان در عبور از شرایط تحریم پیش‌رو سخن می‌گوید. فرصتی پیش آمد تا در گفت‌وگویی، نظرات بهمن بهزادی، مدیرعامل پلی پروپیلن جم را پیرامون تشریح برخی فعالیت‌ها و مسائل پیش‌رو جویا شویم. 

 طرح توسعه شرکت شامل خط تولید کامپاندینگ و گرید لوله با توجه به عدم مشارکت شرکت خارجی در چه وضعیتی بوده و آیا امکان اجرای این طرح با شرایط فعلی وجود دارد؟
 در خصوص طرح توسعه خط تولید کامپاندینگ قراردادی با شرکت مشاور مجارستانی INNO-COMP درخصوص موضوعات مطالعه بازار، انتقال دانش فنی، مشاوره خرید تجهیزات، و بازاریابی خارجی خط تولید کامپاندینگ منعقد شد و ادامه همکاری با نمایندگی آن در ایران پیگیری می‌شود. همچنین برای دست یابی به ارزش افزوده هر چه سریعتر ناشی از تولید محصولات کامپاند، طرح تولید بدون کارخانه با استفاده از ظرفیت مازاد شرکتهای داخلی در حال انجام است.در این راستا قراردادی با شرکت‌های کامپاندر داخلی تنظیم و ارائه محصول تولیدی آن به کارخانجات مصرف کننده، مراحل پیگیری را می‌گذراند. البته در خصوص تولید گرید لوله، شرکت در حال آماده سازی خط تولید (واحد اکسترودر) وتعیین پکیج ادتیو مربوطه برای تولید این گرید است.

 با توجه به نرخ‌های جدید ارز طرح سرمایه‌گذاری فوق، چگونه از توجیه اقتصادی برخوردار است؟
 در صورت تأمین ارز، سرمایه‌گذاری در طرح‌های کامپاند و گرید لوله از توجیه اقتصادی و مالی برخوردار بوده و موجبات سودآوری طرح را فراهم می‌کند. همچنین با توجه به پیش بینی نیاز بازار به محصولات کامپاند و گرید لوله در داخل و خارج کشور،فراهم بودن زمینه صادرات محصولات فوق با کاهش محدودیت‌های بین المللی،امکان بهره گیری از خدمات کارشناسان خارجی در تکمیل پروژه‌های مذکور و لحاظ ساختن قیمت‌های مناسب، اجرای طرح‌های مذکور توجیه‌پذیر خواهد بود که در صورت عدم تحقق شرایط مذکور، توصیه به اجرای پروژه نمی‌شود.

 مبالغ ناشی از افزایش سرمایه که جهت طرح توسعه در اختیار شرکت بود سپرده‌گذاری شد، شرکت برای کسب بازدهی بیشتر از این مبلغ و حفظ ارزش سرمایه‌گذاری در برابر نوسانات نرخ ارز و تورم چه برنامه‌ای انجام داد؟
 مبالغ افزایش سرمایه سپرده‌گذاری با خرید اوراق سلف ذوب آهن با نرخ 24درصدو سپرده‌گذاری در بانک تا اواسط سال 1397 با نرخ 23درصد توسط امور مالی انجام گرفت. همچنین سایر موارد امکان انجام سرمایه‌گذاری جهت تصمیم گیری به هیأت مدیره گزارش شده است.

شرکت توانسته تأییدیه معافیت مالیاتی بند ب ماده 159 قانون برنامه پنجم توسعه را از سازمان مالیاتی اخذ کند؟
 بله دریافت شد و شرکت مشمول معافیت مالیات ده ساله تا سال 1407 است.

 دلیل اخذ ذخیره عوارض آلایندگی علیرغم معافیت شرکت در سال 1397 چه بود؟
 امور مالی از لحاظ رعایت اصل محافظه کاری و طبق استانداردهای حسابداری اقدام به ذخیره عوارض آلایندگی داشت، در صورت تایید نهایی معافیت عوارض آلایندگی، به حساب درآمد منظور خواهد شد.

 با توجه به مشکلات پیش آمده برای تأمین مواد اولیه بسته بندی در سال 1397، آیا این مشکل در سال مالی 1398 برطرف شده است؟
بر اساس تدابیر صورت گرفته، اخذ مجوزهای لازم از سازمان‌های مربوطه اعم از کمیته تخصصی پتروشیمی مبنی بر تامین مواد اولیه لازم برای اقلام بسته بندی از سایر شرکت‌های پتروشیمی و انجام پیش بینی‌های لازم در خصوص نحوه تامین با کمترین قیمت ممکن، نسبت به برگزاری مناقصه نسبت به تامین مکفی اقلام بسته بندی اعم از رول فیلم سه لایه، شیرینک، پالت و جامبوبگ در سال 98 اقدام شد. همچنین در این خصوص برای سال 98، تعریف پروژه‌هایی در راستای بهبود کیفیت بسته بندی و کاهش هزینه‌ها مد نظر قرار گرفت. به‌عنوان نمو نه انجام بررسی‌های لازم و تهیه گزارش امکان سنجی فنی، بازرگانی و اقتصادی درخصوص بسته بندی با استرچ هود (جایگزینی شیرینک با استرچ هود)، انجام بررسی‌های لازم در خصوص حمل بونکری (فله) در یک گرید، افزایش فروش با بسته‌بندی جامبوبگ از طریق تعریف پروژه «اعمال تغییرات در ظرفیت خط بسته‌بندی با هدف افزایش توان فنی و بازاریابی» و هدف‌گذاری فروش 25درصد تولید گریدهای گروه نساجی با بسته بندی جامبوبگ همراه با  تهیه گزارش امکان‌سنجی استفاده از پالت‌های چوبی تولید شده با چوب نراد روسی از اهم موارد در این خصوص به شمار می‌آیند.

 تحریم‌ها در وضعیت تأمین قطعات یدکی و کاتالیست‌های شرکت چه آثاری داشته، همچنین ذخیره قطعات و کاتالیست برای چه دوره‌ای تأمین شده است؟
بر اساس انجام موفقیت آمیز تعمیرات اساسی در آبان ماه سال 97 و تعویض قطعات در تمامی تجهیزات، قابلیت اطمینان آنها افزایش یافت. با این حال براساس مصرف گسترده قطعات موجود در انبار در دوره تعمیرات اساسی، خرید موارد مورد نظر واحدهای تعمیراتی در حال انجام است. همچنین با توجه به تهیه نقشه‌های سه‌بعدی از قطعات در طی تعمیرات اساسی، کمیته خودکفایی با حداکثر توان نسبت به فعال سازی فرآیند بومی‌سازی و ساخت قطعات در داخل کشور اقدام داشته است. البته در رابطه با مواد شیمیایی، افزودنی و کاتالیست مقدار مورد نیاز یک‌ساله پیش‌بینی شده و ذخیره سازی صورت گرفته است. در رابطه با موادی هم که تاریخ انقضای آنها مجاز بوده با توجه به شرایط تحریم تامین موجودی آنها تامدت زمان دو سال، انجام گرفت.

 محدودیت‌های پیش‌رو در روند صادرات شرکت چه تاثیری خواهد داشت؟
  با توجه به بازار مصرف، تقاضای بالای پلی پروپیلن در دنیا و همچنین در نظر گرفتن امکان حمل زمینی محصولات به بازارهای صادراتی هدف (شامل کشورهای ترکیه، عراق، افغانستان و کشورهای حوزه (CIS) ) علیرغم شرایط تحریم و در صورت استفاده از امکانات شرکت‌های بازرگانی ثالث در کشورهای هدف، صادرات شرکت و ارزآوری مقدور و تداوم خواهد یافت.

 عرضه اول پلی پروپیلن جم در چه مرحله‌ای بوده و آیا سهام شرکت سال جاری در بورس عرضه می‏شود؟
سهام پلی پروپیلن جم در بورس عرضه و برگزاری جلسه معارفه فنی برای اقدام نهایی عرضه سهام پیگیری می‌شود.

 چرا شرکت در چند سال گذشته با 75درصد ظرفیت عملیاتی در حال کار بود؟ دلیل تولید کمتر شرکت از ظرفیت اسمی ناشی از کمبود خوراک یا ناشی از مشکلات فنی است؟ در صورت وجود مشکلات فنی دورنمایی برای حل این مشکل و تولید در ظرفیت اسمی وجود دارد؟
  همانطور که در نمودار شماره یک مشاهده می‌شود، از زمان بهره‌برداری سایت پلی پروپیلن جم، بیشترین سهم محقق شده از ظرفیت اسمی این واحد در سال 96 رخ داد که البته بیشترین تناژ خوراک نیز در همین سال دریافت شد.
  ملاحظه می‌شود که به طورکلی همواره مقدار تولید، نسبتی از خوراک دریافتی بوده است. همچنین بکارگیری روش‌هایی جهت تعیین ترکیب بهینه تولید به منظور حداکثرسازی تناژ تولید و افزایش سهم گریدهای کوپلیمر توانسته ضریب تبدیل خوراک به محصول را افزایش دهد که در نمودار شماره دو این موضوع قابل مشاهده است.
 همچنین دلیل اصلی عدم‌دستیابی به ظرفیت اسمی طی سال‌های گذشته، از ابتدای بهره‌برداری تاکنون، دریافت ناکافی خوراک بود. البته تاکنون مشکل عملیاتی که مانع از حصول به ظرفیت اسمی واحد بوده، رخ نداده است. درحال حاضر با راه‌اندازی تمامی واحدهای عملیاتی امکان تولید انواع گریدهای پلی پروپیلن در چهار گروه اصلی هموپلیمرها، کوپلیمرهای ضربه‌پذیر و تصادفی، ترپلیمرها و بیش از 80 نوع گرید مختلف فراهم است. همچنین تشریح عمده واحدها و پکیج‌های راه‌اندازی شده طی مدت بهره برداری از واحد مد نظر قرار می‌گیرد. بر این اساس پروژه‌هایی از جمله PK-5002 به منظور بازیافت کاملتر خوراک شرکت نکرده در واکنش؛خط OFF GAS برگشتی به منظور استفاده بهینه از خوراک؛واحد تزریق پروکساید برای گریدهای CRPP؛واحد پلیمریزاسیون فاز گازی برای تولید گریدهای کوپلیمر ضربه پذیر؛واحد بوتن-1 برای تولید گریدهای ترپلیمر؛ پکیج بازویی تزریق تراک پروپیلن و خط 6 اینچ ارتباطی از واحد پلی پروپیلن تا واحد الفین پتروشیمی جم جهت تسریع دریافت خوراک؛راه اندازی انبار محصول با ظرفیت 10 هزارتن برای افزایش امکان انبارش محصولات؛افزایش ظرفیت خطوط بسته بندی؛ راه اندازی و تجهیز آزمایشگاه فیزیک مکانیک؛همراه با راه اندازی کمیته بومی‌سازی و انجام داخل سازی بسیاری از قطعات خطوط بسته بندی؛ اجرای پروژه کامپاندینگ؛ عملیاتی شد. البته در این روند راه اندازی کارگروه تأمین خوراک جهت تسهیل دریافت خوراک از منابع برون سازمانی مد نظر قرار گرفت. همچنین در این راستا عقد قرارداد دریافت خوراک پلیمر گرید از پالایشگاه‌ها مانند پالایشگاه شازند به میزان حدود یک تن بر ساعت؛ عقد قرارداد حمل تراک با شرکت‌های حمل و نقل؛ بررسی فنی- اقتصادی جهت دریافت خوراک پروپیلن Chemical گرید به میزان 7 تن بر ساعت از پالایشگاه‌های آبادان و ایلام از طریق مطالعه و راه اندازی واحد خالص سازی؛ همراه با بررسی فنی- اقتصادی جهت دریافت خوراک پروپیلن از طریق کشتی جامه عمل پوشید.

تخفیف خوراک از طرف پتروشیمی جم به دلیل دریافت پیش دریافت از این شرکت در سال‌های آتی چگونه خواهد بود؟
 با توجه به انحصار تامین خوراک از طرف پتروشیمی جم، موضوع پیش دریافت هزینه خورا ک و ارائه تخفیف خوراک با توجه به شرایط نقدینگی و تصمیم گیری مدیریت ارشد شرکت پتروشیمی جم صورت می‌گیرد.البته دو سالی است که این درخواست در پایان سال توسط شرکت پتروشیمی جم صورت گرفته و این احتمال وجود دارد که در پایان سال مالی جاری نیز این درخواست ارائه شود.

 

  • نجمه آجربندیان-خبرنگار
  • شماره ۳۰۸ هفته نامه اطلاعات بورس - صفحه ۱۴
به کانال تلگرام ما بپیوندید.
دانلود فایل مرتبط با خبر :
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :پست الکترونیک :
نظر شما :    
لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۶ + ۱۴
407614
نظرات ارسال شده
اخبار پربیننده‌
اخبار پربحث‌